Остър цистит - циститът представлява възпаление на лигавицата предимно на пик.мехур.Освен от микроорганизми циститът може да бъде причинен от химични, термични, алергични и други фактори.
Циститът е едно от най-честите заболявания, особено при жени, и се среща при всяка възраст.
За да се развие цистит трябва да бъдат преодолени защитните сили на организма. Причинява се от бактерии. Най-честата е Echerihia colli. Оплакванията започват внезапно.Болните съобщават, че имат чести позиви за уриниране/през 10-15 мин/. При уриниране чувстват силно парене и болки. В периодите между отделните микции силната болка стихва за кратко, но остава чувство за тежест в областта на мехура. Възможно е урината да е мътна, розова, а понякога се установява значително кървене.
Диагнозата се поставя лесно.Уролога назначава лабораторно изследване на урината.Прави се и ехографски преглед,за да се търсят фактори, които имат отношение към възпалението./наличие на остатъчна урина, на камъни в мехура, различни процeси в таза/. Други специализирани изследвания при остър цистит се назначават само тогава, когато има съмнение за друго заболяване или фактор провокиращ цистита.
Лечение - лечението с антибиотик трябва да започне веднага след поставяне на диагнозата. След излизане на резултатите от лабораторията уролога преценява дали има нужда от втори антибиотик.
Хроничен цистит- или е последица от неизлекуван остър цистит или е вторично усложнение на друго заболяване. Характеризира се с по дълбоки възпалителни промени на мехурната стена. Симптомите на хроничния цистит са сходни с тези на острия, но са изразени в по-слаба степен.
Много важно е да се лекува правилно и достатъчно дълго време острия и хроничния цистит за да не се появи отново след кратко време. При неправилно лекуване циститът хронифицира и при всяко падане на имунитета се обостря и започват отново познатите оплаквания.
Лечението е чрез антибиотици както при острия цистит. При тежки вторични цистити се прилага по-дълъг антибиотичен курс на лечение.
По-редки форми на цистит:
- хламидиен цистит-протича подобно на бактериалния цистит, но бактерии в урината не се изолерат.Прави се изследване за хламидиина инфекция и следва лечение с 2 антибиотика. Лекуват се задължително и двамата полови партньори едновременно.
- интерстициален цистит-това е често срещана форма на хроничен цистит. Назначават се препарати за облекчаване на симптомите, а лечението е с оглед ремисия на процеса.
- други форми на цистит-има и други много рядко срещащи се форми на цистит